• ارسطو : افلاطون برای من عزیز است ، اما حقیقت از او عزیزتر !
1
دولت کردستان، امروز یا فردا؟
از سوگ سیاوش تا عاشورای حسینی: رهزنان به میراث ما یورش برده‌اند!

از سوگ سیاوش تا عاشورای حسینی: رهزنان به میراث ما یورش برده‌اند! حیدر سهیلی اصفهانی این روزها، هر جا که می‌رویم صدای ترانه‌های مداحی شده، برپاست. مطربان توبه‌کرده، دست از نوستالژی بر نمی‌دارند و گاهی کار را به جایی می‌رسانند که ترانه‌های جرک و تویست و کلا کاباره‌ای را به شور حسینی تبدیل می‌کنند.

نبرد کرکوک

سال گذشته، هنگامی که نیروهای عراقی، سرودخوانان به سوی موصل می‌رفتند، نوشتم و گفتم که نبرد موصل از اهمیت چندانی برخوردار نیست، چون نبردی در پس آن خواهد آمد که مهمتر است و آن نبرد کرکوک است.


  • خبر داخلی
  • خبر خارجی
  • تحلیل ها
  • ورزشی
  • فرهنگی

 

راه آهنی به طول 77 کیلومتر ، هرات را به خواف در خراسان وصل می کند ...
راه آهن چاه بهار تا سرخس به راه آهن آسیای میانه و خط بزرگ شانگهای - اروپا وصل می شود ...

حیدر سهیلی اصفهانی 
صورت مساله -  
پس از بحرانی شدن وضع آب یزد ، قرار بود آب دبی خروجی کارون به خلیج فارس ، با لوله کشی برای یزد ارسال شود و از ریختن کارون به خلیج فارس جلوگیری شود .

شاهدان ساکت : وارثان بحران

حیدر سهیلی اصفهانی

چند روز پیش ، به مصراعی از زیارتنامه یا سوگنامۀ عاشورا می اندیشیدم : "  وَلَعَنَ اللهُ أُمَّةً سَمِعَتْ بِذلِكَ فَرَضِيَتْ بِهِ " 

 

1

 

آن مرد آمد ، آن مرد سوار بر تانک آمد !

کودتا و کودتای معکوس در خیابانهای ترکیه

حیدر سهیلی اصفهانی

چند روزی از کودتای ترکیه گذشته است . اما سردرگمی دربارۀ راست و دروغ این کودتا همچنان ادامه دارد . 


نویسنده : Shayan Sami​
 
چاقویی که 26 جولای 2016 ، گلوی کشیش 90 ساله در کلیسای نورماندی فرانسه را برید، ساخت "کارگاه های فتوا‌" در عربستان بود. حتی کامیونی هم که در نیس فرانسه، مردم را زیر گرفت و دهها نفر را کشت، در همین کارگاه ها تولید شده بود؛ درست مانند بمب ها و گلوله هایی که از آلمان گرفته تا خاورمیانه، مردم بی دفاع را "ترور" می کنند.

حیدر سهیلی اصفهانی

اصل مقاله به زبان انگلیسی در روزنامۀ تهران تایمز http://www.tehrantimes.com/news/404417/Children-riding-on-elephant-back


کسی که همیشه می گفت نه... رفت!

حیدر سهیلی اصفهانی

متن انگلیسی این مقاله در روزنامۀ تهران تایمز منتشر شده است : 

http://www.tehrantimes.com/news/403835/The-one-who-always-said-No-is-gone 

هفتهٔ پیش ، بی بی سی فارسی با سه انگلیسی ایرانی تبار ، دربارهٔ همه پرسی موجودیت انگلستان در اتحادیهٔ اروپا ، گفتگو می کرد. سخنان یکی از گفتگو کنندگان که از انگلیسی های بلوچ بود ، پیرامون دستآوردهای عضویت بود و نه کیفیت عضویت.

1 2

 

انسان دنبال حقیقت یا واقعیت است ؟ نه خیر ! انسان عاشق دروغ است . 
انسان به دروغ زیبا و پیچیده و جنچالی عشق می ورزد و از راست ساده و پیش پا افتاده متنفر است . انسان طبیعتا برای نجات جان خود به هر در می زند . حتی خود را به ذلت می کشد . اما دوست ندارد این را بگوید . دوست دارد این طور به تصویر کشیده شود : شمشیر به دست بی مهابا به سوی خصم می دود و جان خود را عاشقانه از دست می دهد.


سعودی ها ، همه چیزشان تاریخی است و ظاهرا برای امروزشان چیزی ندارند . از جمله یادی می کنند از تحریم شیرین نفتی غرب در سی ، چهل سال پیش و حالا امیدوارند که شاید بتوانند با کاستن از بهای نفت ، ایران را زمینگیر کنند و کاری کنند که ایران خودش دو دستی سوریه را به مخالفان بدهد .

فعلا که هرچه سعودیها رشته اند ، پنبه شده است . آیا می توانند این بار هم کاری کنند که ایران تصمیم بگیرد روابط خود را با غرب بهبود دهد تا دست کم از سعودیها نخورد ...  

1

 

ذوب آهن با شکیت پرسپولیس در آزادی ، گام بلندی به سوی قهرمانی جام حذفی برداشت ! 


آغاز فروش اینترنتی بلیت دیدار پرسپولیس و ذوب آهن 
تهران - ایرنا - فروش اینترنتی بلیت دیدار پرسپولیس و ذوب آهن در مرحله نیمه نهایی جام حذفی ایران آغاز شد ...
1

 

صحنۀ زیبای گیتاری روی گور حبیب ، فریادهای همکاری در رثای کیارستمی که " قاتل بین ماست " ! یادگاری از ادبیات فیلم فارسی . اشکهای همسران و دخترانی که در برابر آن همه ابراز محبت شوکه شده اند و حتی گله ها را به زبان محبت آمیزی بازگو می کنند .

1